Біль в суглобах, лікування хвороб суглобів

Біль в суглобах

Біль у суглобах може бути незначним за інтенсивністю або ж сильним і виснажливим. Протягом життя до 85% дорослого населення, так чи інакше, відчували больові відчуття в суглобах. Причиною появи болю у суглобах можуть бути сотні захворювань, при яких пошкодження суглобів може бути як первинним, так і вторинним (за рахунок інтоксикації продуктами метаболізму).

Найчастіше супроводжуються болями у суглобах такі захворювання:

- Остеоартрит
- Ревматоїдний артрит
- Ревматизм
- Реактивний артрит
- Псоріатичний артрит
- Бурсит
- Подагра
- Мієломна хвороба
- Хвороба Лайма
- Остеомієліт
- Системний червоний вовчак
- Склеродермія
- Лімфобластний лейкоз
- Саркоїдоз
- Хвороба Кавасакі
- Хвороба Крона
- Хвороба Стілла
- Метастази в кістці
- Септичний артрит

У статистичному відношенні найбільшої уваги заслуговують 4 захворювання з наявністю артралгій (більше в суглобах).

Остеоартрит

Артрит (запалення суглоба) найбільш часта причина появи болю в суглобі і дуже велика кількість людей страждає від цього захворювання. Іноді остеоартрит називають дегенеративним, маючи на увазі, що хрящова тканина, що вистилає поверхні суглоба, з часом піддається дегенеративно-дистрофічним змінам і пошкоджені хрящі травмують один одного, викликаючи появу таких симптомів, як біль у суглобі, запалення, скутість і обмеження. У США від остеоартриту страждає близько 27 мільйонів людей.

Симптоми зазвичай починаються після 40 років і прогресують повільно. А у віці після 60 років до половини людей тією чи іншою мірою стикаються з цим захворюванням. Остеоартрит частіше вражає великі суглоби, що піддаються більшому навантаженню (тазостегнові, колінні та гомілковостопні). Підвищена вага збільшує ризик цього захворювання. Відзначено, що у людей з підвищеною вагою (як у чоловіків, так і жінок) втричі більша ймовірність появи цієї хвороби в порівнянні з людьми з нормальною вагою ґендерної групи).

Ревматоїдний артрит

Аутоімунне захворювання, що викликає біль і тугорухливість у суглобах. Найчастіше має місце у жінок віком від 20 до 50 років. У США близько 1.5 мільйонів хворих із таким діагнозом. У хворих із цим захворюванням внаслідок порушення роботи імунної системи формуються антитіла до власних тканин (у тому числі до тканин суглобів), що викликає запальні процеси та проявляється ушкодженням суглобів та інших внутрішніх органів. Запалення в суглобах призводить до швидкого зношування, болю та обмеження рухливості. З огляду на те, що захворювання системне та аутоантитіла розповсюджуються по всьому тілу, ураження суглобів носять симетричний характер (уражаються суглоби праворуч і ліворуч). Нерідко відбувається ураження дрібних суглобів (у кисті та стопі), також як і великих суглобів.

Бурсит

Біль в суглобах

Нерідко це захворювання плутають з артритом, хоча при бурсіті відбувається не запалення суглоба, а сумки суглоба. Бурсит може бути причиною дискомфорту, скутості та болю в ділянці суглоба. Симптоматика пов'язана із запаленням синовіальних оболонок суглоба, спричиненим, як правило, неправильним рухом, компресією чи травмою. Найчастіше бурсити розвиваються в області плечового, колінного або кульшового суглоба. Один із видів бурситу званий "коліно покоївки" розвивається внаслідок тривалого тиску на колінний суглоб на твердій поверхні.

Подагра

При подагрічному ураженні суглобів зазвичай спостерігаються нападоподібні епізоди з болем, тугорухомістю, запаленням і почервонінням у суглобах. Причина цього криється в надмірному виробленні сечової кислоти, яка не повністю утилізується нирками і відкладається у вигляді кристалів у суглобах, що призводить до запалення. Як правило, це захворювання розвивається після 50 років. Тому, необхідно пам'ятати, що з віком функція виділення нирок може знижуватися, що і може призвести до подагри. Зазвичай при подагрі уражаються стопи, але при відсутності лікування можуть бути залучені й інші суглоби.

Системний червоний вовчак

Системний червоний вовчак відноситься до аутоімунних захворювань. Етіологія цього захворювання поки що не відома. Припускають певну генетичну детермінованість. Провокуючими факторами можуть бути інфекції, стреси, сонячна інсоляція, ультрафіолетове опромінення, зміни рівня гормонів при вагітності або прийому контрацептивів. Причина утворення аутоантитіл незрозуміла. Жінки хворіють у 9 разів частіше за чоловіків і, як правило, дебют відбувається у фертильному віці. СЧВ характеризується чергуванням загострень та ремісій, причому ці періоди можуть мати різну тривалість. При загостренні може бути підвищення температури, запалення та болі в суглобах. Періоди ремісії можуть бути тривалими і в цей період до 20% пацієнтів не потребують лікування. При СЧВ можлива ураження інших органів та систем (нирки, серце, шкірні покриви).

Фіброміалгія

Біль в суглобах

Захворювання з абсолютно невідомою етіологією, що характеризується хронічними болями у м'язах, в області суглобів, головними болями та порушенням сну. У багатьох пацієнтів з фіброміалгією відзначається швидка втома та порушення з боку кишечника.

Остеопороз

Захворювання, що характеризується зменшенням щільності кісткової тканини за рахунок превалювання процесів катаболізму над анаболізмом у кісткових структурах. Здебільшого хворіють жінки постклімактеричного віку. Болі в суглобах пов'язані зі змінами, що відбуваються в кістковій тканині.

Міфи і факти

Міф N1

Усі болі у суглобах пов'язані з артритами. Хоча існує не менше 50 видів артритів, але запалення та біль у суглобах не означає наявність артриту. Біль у ділянці суглобів може бути пов'язаний з пошкодженням м'яких тканин або синовіальних оболонок (бурсит). Тому для встановлення діагнозу необхідна консультація лікаря.

Міф N2

Лускання суглобами викликає артрит. Наскільки відомо клацання при витягуванні суглоба пов'язане лише з вакуумним ефектом і не більше.

Міф N3

Фізичні вправи провокують появу болю у суглобах. Вправи корисні як людям із артритами, так і здоровим людям. Тільки за наявності болю необхідно забути про інтенсивні навантаження, а обмежитися легкою гімнастикою або заняттями на велотренажерах та плаванням. Необхідно пам'ятати, що чим більше рухається людина протягом життя, тим краще. Для суглобів вправи допомагають зберегти обсяг рухів. Треба пам'ятати девіз «те, що не працює – гине».

Міф N4

Не можна зупинити процес руйнування суглобів при артриті. Сучасні препарати (НПЗЗ, стероїди, антиревматичні) дозволяють зменшити запалення, зняти біль і, таким чином, гальмують деструктивні процеси у суглобі. При відмові пацієнтів від лікування суглобів відзначалися незворотні, виражені зміни у суглобах, причому іноді за дуже короткий проміжок часу (3-6 місяців). Тому краще прислухатися до порад лікаря – це допоможе зберегти якість життя.

Факт N1

Пацієнти з артритами метеочутливі. Вони погано переносять вологу погоду і добре почуваються в суху ясну погоду. Це пов'язано з чутливістю цих пацієнтів до атмосферного тиску.

Факт N2

Дієта може бути фактором профілактики артриту. І так і ні. При підвищенні ваги зростає ризик появи остеоартриту, особливо страждають кульшовий суглоб і колінні. Але за інших форм артриту ефективність дієти не настільки очевидна.

Артрити

Артрити

Оманою є думка про те, що артрити вражають лише людей похилого віку. Ці захворювання зустрічаються у будь-якій віковій групі. Артрит це захворювання, що характеризується запаленням суглобів і вражає як дітей, так і дорослих. Типовим проявом артриту є біль та скутість у суглобах, що обмежує рух і іноді ці симптоми резистентні до лікування. Нерідко вдається досягти лікувального ефекту за допомогою фізичних вправ, медикаментів та зміни способу життя. Близько 46 мільйонам дорослих у США було поставлено діагноз однієї з форм артриту та відзначається тенденція збільшення цього числа. Але артрити з'явилися не сьогодні і протягом сотень років турбували людей (виявлені типові зміни кісткових структур під час розкопок – свідчать про це). Просто за останні 100 років стався різкий стрибок у діагностуванні захворювань кістково-м'язової та імунної системи. Вчені ідентифікували не менше 100 видів артритів і, як виявилося, багато станів, що супроводжуються температурою та збоєм роботи імунної системи, так чи інакше пов'язані з суглобами.

Артрити характеризуються болем, скутістю та набряклістю в суглобах, а також зменшенням обсягу руху в них. Існують різні форми артритів у т.ч. вторинних (подагра, СЧВ, фіброміалгія).

Артрити можливо розбити на три групи:

- Остеоартрит. Також називають його дегенеративним захворюванням суглобів – найчастіше діагностована форма артритів. Остеоартрит виникає, коли починається процес дезінтеграції хрящової тканини у суглобах. При цій формі артриту частіше відбувається ураження тазостегнових, колінних, гомілковостопних та плечових суглобів. Найчастіше розвивається у віці старше 40 років.
- Ревматоїдний артрит. Цей вид артриту розвивається внаслідок пошкодження поверхонь суглобів, що вистилають, викликаючи біль і запалення. Найчастіше відбувається ураження дрібних суглобів (стопи, пальці кисті). Ревматоїдний артрит це аутоімунне захворювання, яке, як правило, розвивається у жінок віком від 30 до 50 років.
- Ювенільний артрит. До цієї групи включені всі артрити, що розвиваються у віці до 18 років. Що є причиною розвитку артриту у молодому віці – незрозуміло, але у дівчаток ЮА зустрічається частіше, ніж у хлопчиків. При ювенільному артриті можуть бути залучені різні суглоби (гомілковостопні, колінні, тазостегнові, плечові, променезап'ясткові). Існує багато видів ювенільного артриту, але найчастіше зустрічається ювенільний ревматоїдний артрит.

Адреса

вул. Олеся Гончара (Энгельса), 19а
Полтава


Контакти

Email: super_lelik_med@ukr.net
Телефон: 0532 580 308
Моб. тел: 050 834 8994
Моб. тел: 066 513 9586
Моб. тел: 067 186 5570

Links
Зворотній зв'язок

Надсилайте нам свої ідеї, повідомлення про помилки, пропозиції! Будь-який зворотний зв'язок буде оцінено.